Ідентифікація тварин – практичний інструмент впровадження стандартів контролю

Стале ведення тваринництва у сучасних умовах є надзвичайно необхідним фактором формування ефективної національної та регіональної політики в галузі сільського господарства України. Агросектор є однією з точок росту вітчизняної економіки, від якого держава отримує 39 % валютної виручки, а позитивні оптимістичні прогнози щодо інвестування провідних бізнес-асоціацій підкріпляються економічним зростанням сектору вже три роки поспіль.

Як повідомила в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України О. Трофімцева у січні поточного року порівняно із січнем минулого року обсяг аграрного експорту збільшився на 22,5 % (321 млн дол.).

Ці показники, на нашу думку, є важливим індикатором не тільки регіональної пріоритетності експорту аграрної продукції, але й відповідності сировини та продукції, що експортується, вимогам щодо безпечності країн-імпортерів.

Зрозуміло, що забезпечити безпечність сировини та продукції, а також відповідність міжнародним вимогам дуже складна справа. Адже, нинішня епізоотична ситуація в державі вимагає постійного контролю з точки зору виникнення епізоотій, боротися з якими без допомоги держави неможливо.

У 2019 р. вже зафіксовано 10 випадків АЧС у різних областях України.

За таких обставин, з урахуванням досвіду ветеринарної служби, отриманого впродовж років боротьби з АЧС, найбільш небезпечним в умовах українського виробництва є накопичення у населення контамінованих продуктів забою свиней, а також їх розповсюдження через легальні та нелегальні торгові мережі за межі неблагополучних територій.

При цьому виняткового значення набуває ідентифікація сільськогосподарських тварин як дієвий інструмент простежуваності їх переміщень, а відповідно, й контролю епізоотичної ситуації в країні. Станом на 1 березня 2019 року в Єдиному Державному Реєстрі тварин наявна наступна кількість поголів’я проідентифікованої та зареєстрованої худоби:

 • ВРХ – 3 277 810
 • Вівці/кози – 458 621
 • Племінні свині – 85 935
 • Коні – 16 801.

Упродовж січня-лютого 2019 року в Єдиному Державному Реєстрі тварин зареєстровано така кількість худоби:

 • ВРХ – 119 866
 • Вівці/кози – 13 395
 • Племінні свині – 9 950
 • Товарні свині – 112 385
 • Коні – 164

Стратегія влади у питанні забезпечення безпечності сировини та продукції, а також простежуваності продукції тваринництва нині проста та прозора.

З урахуванням Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Держпродспоживслужба та профільне міністерство мають на меті врегулювати питання відповідності українського законодавства в частині ідентифікації сільськогосподарських тварин до вимог міжнародних документів (Регламентів (ЕС)) щодо мінімальних адміністративних санкцій в рамках системи ідентифікації і реєстрації великої рогатої худоби; мінімального рівня контролю у рамках системи ідентифікації і реєстрації великої рогатої худоби; стосовно мінімальної кількості перевірок, що проводяться стосовно ідентифікації і реєстрації овець та кіз.

Відповідно у 2018 році на розгляд до Верховної Ради був поданий проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин. Даний проект має на меті:

 • встановлення єдиних правил ідентифікації та реєстрацієї тварин в господарствах операторів ринку тварин;
 • встановлення відповідальності за невиконання операторами ринку тварин вимог чинного законодавства щодо ідентифікації;
 • створення державної бази даних домашніх, сільськогоподарських тварин: котів, собак та диких тварин, які перебувають у неволі чи у напіввільних умовах для простежуваності їх переміщення.
 • спрощення механізму відшкодування коштів з Державного бюджету України за проведену ідентифікацію тварин для фізичних осіб, що є власниками тварин;
 • визначення складових системи ідентифікації та реєстрації тварин.

 

Передбачається, що Реалізація положень проекту закону дозволить:

 • забезпечити належну простежуваність для надійного контролю за станом здоров’я тварин та ветеринарно-санітарним станом господарств, їх утримання, переміщеннями тварин на всій території України, а також за безпекою і походженням продукції тваринництва;
 • запровадити належний облік тварин для належного виконання планів протиепізоотичних та ветеринарно-санітарних заходів щодо попередження (профілактики), лікування та ліквідації інфекційних, інвазійних і незаразних хвороб;
 • покращити управління і прогнозування ринків продукції тваринництва внаслідок одержання оперативної та надійної інформації про тварин;
 • підвищити ефективність попередження виникнення різних махінацій при здійсненні торговельних операцій з тваринами, запровадження систем страхування тварин тощо.

Ідентифікація як інструмент впровадження вимог міжнародних стандартів контролю та нагляду дозволятиме балансувати відносини між стейкхолдерами різних рівнів, інвесторами та постачальниками.

Відповідно, на наш погляд, важливість ухвалення Верховною Радою згаданого законопроекту важко переоцінити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.