Вирішити проблему бродячих тварин та безвідповідальності власників можна шляхом створення державного реєстру домашніх тварин

Функціонування державного реєстру домашніх улюбленців дозволить контролювати чисельність бродячих тварин та сприятиме вдосконаленню механізму притягнення до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Ці актуальні соціальні питання періодично піднімаються в суспільстві та потребують врегулювання.

Як свідчать дослідження провідних зоозахисних громадських організацій світового рівня є ряд причин появи бездоглядних тварин на вулицях. Ними, для прикладу, можуть бути тварини на так званому вільному вигулі – тобто ті, які мають власників, але їх випускають на вулицю на певний період часу. Також безпритульними можуть стати тварини, які загубилися чи втекли від власника, а також ті, яких покинули чи вони вже народилися на вулиці.

Ця категоризація свідчить, що у переважній більшості причиною безпритульності тварин є саме безвідповідальність власника. Але навіть ті тварини, які народилися на вулиці, походять від власницьких або колишніх власницьких тварин.

Отже, вирішення проблеми бездоглядних тварин без ефективного запровадження і реалізації концепції «відповідального власника тварини» неможливо.

Одним з елементів цієї концепції є обов’язкова ідентифікація та реєстрації всіх домашніх тварин, що, окрім іншого, дозволить більш ефективно застосовувати норми щодо притягнення до відповідальності осіб за жорстоке поводження з тваринами.

Тому для вирішення, в тому числі піднятих проблем, група народних депутатів (Бакуменко О.Б., Лабазюк С.П., Кучер М.І., Юрчишин П.В.) розробила проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин» (реєстраційний №9022).

Зазначений законопроект покликаний впровадити інструменти, необхідні для зменшення і регулювання чисельності бродячих тварин, та сприятиме вдосконаленню механізму притягнення власників до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Це пропонується реалізувати шляхом запровадження ідентифікації та реєстрації домашніх тварин і диких тварин, які перебувають у неволі. Це у свою чергу впливатиме на «виховання» відповідального власника тварини.

Як зазначають автори проекту, впровадження обов’язкової ідентифікації та реєстрації тварин необхідна для створення належного обліку домашніх тварин, та контролю за їх переміщенням, що є одним з важливих елементів у забезпеченні епізоотичного благополуччя України, зокрема щодо попередження розповсюдження захворювань спільних для людей та тварин (антропозоонозів), таких як сказ.

Відповідно до законопроекту тварині присвоюватиметься унікальний ідентифікаційний номер за яким можна буде ототожнювати тварин та швидко знаходити власників втрачених, загублених та покинутих собак та котів. Разом з цим створення державної бази даних власників тварин дасть змогу підтверджувати право володіння твариною.

Слід зауважити, що законопроект розроблений з врахуванням міжнародних зобов’язань України. Зокрема, його прийняття дозволить привести у відповідність законодавство України до вимог ЄС у частині обов’язкової ідентифікації тварин стандартизованими електронними чипами при перевезенні домашніх тварин до країн Євросоюзу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.