Проведено міжнародний форум з питань ветеринарії, етики та освіти конярів України

26-27 листопада 2019 року у кінному клубі «Equides Club», що розташований в с. Лісники, Київська обл., за ініціативою Федерації кінного спорту Київщини спільно з Благодійним фондом «United Horse Union» було проведено  міжнародний форум «Кінь і я».

У форумі взяли участь президент Європейської федерації кінного спорту Тео Плугмайкерс, доктор ветеринарних наук, головний ветеринар Федерації кінного спорту Італії Джанлунджи Джованьолі, доктор ветеринарних наук, головний ветеринар Федерації кінного спорту Туреччини Алі Тескін Одземір, члени Всеукраїнської федерації кінного спорту та засновники і члени Благодійного фонду  «United Horse Union», а також представники освіти, практикуючі ветеринарні лікарі і зацікавлені коневласники та конярі України.

Перший день роботи форуму відзначився спільною роботою його учасників. Доповіді були згруповані за темами «Етика», «Ветеринарія» та «Освіта». Зокрема, увазі учасників були запропоновані огляди на теми «Значення етики для перспектив розвитку кінного спорту в Україні», «Реалії сучасного кінного спорту»; за темою ветеринарії були висвітлені правила імпорту/експорту Європейського Союзу для коней не з країн-членів ЄС, акцентовано увагу на міжнародних перевезеннях коней, біологічній безпеці коня та актуальних проблемах ветеринарії України. За темою освіти учасників форуму ознайомили з розробкою та введенням міжнародних освітніх програм в Україні, проблемами та їх рішеннями в освіті та кадровому забезпеченні у ветеринарії конярства країни, звернули увагу на  вимоги до безпеки при утриманні коней та їх нормативне регулювання.

Другий день форуму був присвячений паралельній роботі трьох груп за вказаними напрями. Кожна група виносила на обговорення низку найважливіших питань за темами, висвітленими протягом першого дня роботи. Протягом роботи групи виступили спеціально запрошені експерти, що коментували актуальну ситуацію та відповідали на питання гостей та учасників форуму.

До участі в роботі групи «Ветеринарія» форуму як експерти були запрошені фахівці Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». В ході роботи групи було зокрема висвітлено стан системи контролю здоров’я та благополуччя коней,  обговорено необхідність оцінювання кінних клубів саме за рівнем благополуччя за багатьма показниками – їх організацією, обладнанням, персоналом, ветеринарним забезпеченням, моніторингом здоров’я, власне благополуччям коней.

Віце-президент Федерації кінного спорту Київщини Ірина Мусієнко відзначила, що актуальна оцінка благополуччя кінних клубів є проблематичною через некоректне подання даних їх власниками, і для реалізації такої оцінки всі учасники процесу мають бути максимально відкриті і зацікавлені в результаті.  Шляхом вирішення проблеми оцінки благополуччя коней може бути розробка та затвердження Федерацією кінного спорту України певних стандартів для кінних клубів та власників коней – учасників асоціації, щоб вони самі прагли досягти високого рівня.

Головний ветеринар Федерації кінного спорту Італії, доктор ветеринарних наук Джанлунджи Джованьолі зауважив, що запровадження та контроль благополуччя коней є головними важелями для скорочення антропозоонозів та загалом інфекційних хвороб коней, що сприятиме підвищенню економічного рівня в країні.

Заступник керівника Київської філії Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» Андрій Пузирина звернув увагу присутніх, що згідно даних Єдиного державного реєстру тварин більш як 70% коней в Україні утримуються власниками-приватними особами. Велика кількість таких власників мають низький рівень відповідальності до коней, і говорити про  стандарти благополуччя щодо цих власників не відповідає реальності.

Щодо правил біобезпеки та алгоритмів запобігання інфекційних хвороб доктор Джованьолі зазначив, що відслідковування ситуації з благополуччям коней та інфекційними хворобам в країнах Європи вирішується шляхом заключення контракту власника коня з ветеринарним лікарем, який виконує всі роботи з моніторингу здоров’я та благополуччя тварини, проведення ветеринарних обробок та з лікування. За необхідності ветеринарний лікар сповіщає державну ветеринарну службу країни, яка  встановлює відповідний перелік заходів.

При обговоренні статусу коня в законодавстві та правил переміщення коней територією країни і за її межі головний ветеринар Федерації кінного спорту Туреччини, доктор ветеринарних наук Алі Тескін Одземір розповів про особливості поділу коней в Туреччині на спортивних, домашніх та коней для розведення, про виділення в країни певних територій (зон) за епізоотичними ознаками та про правила переміщення коней між вільними від певних хвороб «чистими» та «брудними» зонами. Доктор Одземір відзначив обов’язкову ідентифікацію всіх коней в країні мікрочипом  та наявність паспорта коня з проставленими необхідними ветеринарними дослідженнями і обробками  для переміщення тварини. Коні, що утримуються в «чистих» зонах, мають право переміщуватись без додаткових ветеринарних документів за умови проведення всіх ветеринарних досліджень та їх зазначенні у паспорті коня.

Заступник начальника технологічного відділу Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» Алла Паришкуро зазначила, що ідентифікація та реєстрація коней в державній базі даних – Єдиному державному реєстрі тварин – є обов’язковою для всіх коней в Україні. Наразі проводиться адаптація законодавства України з ідентифікації і реєстрації коней до відповідно законодавства ЄС, і ідентифікацію коней шляхом чипування, яка на сьогоднішній день проводиться за бажанням власника коня, планується поширити на всіх спортивних коней на території країни та на коней, що переміщуються за її межі.

Власниками коней піднімалися питання взаємодії зі спеціалістами державних установ ветеринарної медицини, зокрема проведення та завірення ветеринарних обробок та досліджень тварини, оформлення паспортів коней (завірення самих паспортів та даних про зміну власника), транспортування коней.

За результатами роботи форуму було вирішено напрацювати спільне рішення, за яким планується створити ініціативні групи для роботи з Держпродспоживслужбою  з питань взаємодії власників тварин з державними установами (закладами) ветеринарної медицини, імплементації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, а також щодо надання інформаційної та консультативної підтримки власникам коней.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.