На що необхідно звертати увагу ідентифікації домашніх улюбленців

На сьогодні, щоб вільно мандрувати зі своїм домашнім улюбленцем країною та за її межі, власник повинен мати підтвердження, що саме ця тварина знаходиться на ветеринарному контролі, є здоровою, має всі необхідні ветеринарні обробки та не переносить хвороб, в тому числі спільних для людей і тварин. Для цього тварина повинна бути ідентифікована, тобто мати індивідуальний номер-ідентифікатор. На сьогоднішній день на тварину повинен бути оформлений ветеринарно-санітарний паспорт, у якому зазначені  ідентифікаційний  номер та обов’язкові ветеринарні дослідження і обробки.

Наразі індивідуальна ідентифікація домашніх улюбленців здійснюється шляхом установлення їм мікрочипа. Чипування являє собою імплантацію під шкіру тварини мікрочипа, що містить в собі унікальний індивідуальний 15-значний номер, який залишається з ним протягом всього життя.

Мікрочип – це маленька стерильна капсула із біосумісного скла, розміром не більше рисової зернини. Імплантація капсули – легка, швидка і безболісна процедура без застосування загального наркозу, яку можуть  провести ветеринарні спеціалісти у багатьох ветеринарних клініках.  Номер мікрочипа зчитують за допомогою спеціального сканера. Ідентифікувати тварин шляхом чипування  є доцільним до проведення перших обов’язкових щеплень та обробок. Чип не має власної енергії й активується тільки при наближенні до нього пристрою, що зчитує (приблизно на відстань 15 см, використовуючи при цьому випромінювану ним енергію), відсилає йому, в свою чергу, одну радіохвилю. Чип відповідає виключно на низькочастотні радіохвилі і не є постійним джерелом хвиль.

Для забезпечення здоров’я людей в Україні, в тому числі на рівні держави планується запровадити обов’язкову ідентифікацію домашніх тварин (котів та собак) мікрочипами з подальшою їх реєстрацією в електронній базі даних – Єдиному державному реєстрі тварин.

Таким чином процес ідентифікації тварин має містити дві рівнозначно важливі складові: установлення тварині мікрочипа з  індивідуальним номером з подальшою видачею ветеринарно-санітарного паспорта тварини та зазначення інформації про тварину та її власника у державній електронній базі даних.

Звертаємо увагу, що для ідентифікації котів та собак використовується не аби-який мікрочип. Він повинен відповідати нормам, розробленим Міжнародною Організацією Стандартизації (International Organization for Standartisation), зокрема  нормі 11 784, яка описує кодову структуру мікрочипа, та  нормі 11 785, яка визначає технологію взаємодії чипа і сканера, що його зчитує. У номері мікрочипа має міститися міжнародний код країни, де проводиться чипування, та код виробника чипа. Всі чипи які знаходяться в обігу на території країни повинні бути зареєстровані в централізованій базі даних.

Для офіційної ідентифікації домашніх тварин необхідно буде звернутися до найближчої з державних або приватних лікарень ветеринарної медицини.

За умови наявності у тварини мікрочипа, що не відповідає стандартам ISO, або не зчитується стандартними сканерами,  власнику потрібно звернутися до державної  лікарні  ветеринарної медицини, яка надає послуги з ідентифікації домашніх тварин, для повторної установки чипа.

На сьогоднішній день народними депутатами Верховної Ради України  розроблено проект Закону України, який визначає основні положення щодо ідентифікації та реєстрації в тому числі домашніх тварин – котів та собак в країні. Законодавчою ініціативою передбачено запровадження ідентифікації та реєстрації домашніх тварин – котів, собак та диких тварин, які перебувають у неволі чи у напіввільних умовах, державний облік та контроль за їх переміщенням і проведеними ветеринарно – санітарними заходами.

Чипування тварини, отримання ветеринарно-санітарного паспорта тварини та її реєстрація в базі даних – це свідомий крок власника для прийняття його відповідальності за тварину.

Ідентифікація та реєстрація тварини дозволить:

  • підтверджувати право володіння;
  • спростити  пошук  власника в разі втрати або крадіжки тварини;
  • нівелює можливість підміни при вивезенні тварин за кордон, елітних порід — на виставки;
  • у випадках жорстокого поводження з твариною дозволить визначити  господаря та застосовувати норми щодо адміністративної відповідальності за недбале (жорстоке) поводження з тваринами;
  • сприяти забезпеченню епізоотичного благополуччя країни та попередження розповсюдження захворювань спільних для людей та тварин, зокрема сказу.

З метою уникнень непорозумінь у разі впровадження в дію запропонованих змін, Держпродспоживслужба звертає увагу власників домашніх тварин, що  ідентифікувати своїх улюбленців необхідними чипами, які відповідають міжнародним стандартам, інформацію про які можна отримати у власного ветеринарного лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.