Ідентифікація і реєстрація тварин в Республіці Білорусь

Ідентифікація і реєстрація регулюється Законом Республіки Білорусь від  15 липня 2015 р N 287-З “Про ідентифікацію реєстрацію та прослідковуваність сільськогосподарських тварин та Ідентифікації та простежуваності продуктів тваринного походження”

Цей Закон визначає правові та організаційні засади ідентифікації, реєстрації, простежуваності сільськогосподарських тварин (стад), ідентифікації та простежуваності продуктів тваринного походження і спрямований на створення умов, що забезпечують отримання достовірних відомостей про сільськогосподарських тварин (Стадах) та продуктах тваринного походження.

Об’єктами ідентифікації, реєстрації, простежуваності сільськогосподарських тварин (стад) є велика рогата худоба, вівці, кози, свині і коні.

Об’єктами ідентифікації і простежуваності продуктів тваринного походження є:

  • м’ясо і молоко великої рогатої худоби, овець, кіз і коней, а також м’ясо свиней;
  • м’ясна і молочна продукція, отримана з м’яса і молока тварин.

 

Державна інформаційна система

Державна інформаційна система створена з метою державного регулювання та управління у сфері ідентифікації, реєстрації, простежуваності сільськогосподарських тварин (стад), ідентифікації та простежуваності продуктів тваринного походження, отримання достовірної інформації про сільськогосподарських тварин (Стадах).

Державна інформаційна система включає в себе наступні державні інформаційні ресурси:

  • реєстр власників сільськогосподарських тварин (стад);
  • реєстр сільськогосподарських тварин (стад);
  • реєстру засобів ідентифікації

 

Реєстр власників сільськогосподарських тварин (Стад)

Реєстр власників сільськогосподарських тварин (стад) ведеться в цілях обліку власників сільськогосподарських тварин (стад). До реєстру власників сільськогосподарських тварин (стад) вноситься наступна інформація:

найменування, місцезнаходження юридичної особи, яка є власником сільськогосподарського тваринного (стада); прізвище, власне ім’я, по батькові (якщо таке є), місце проживання фізичної особи, в тому числі індивідуального підприємця, який є власником сільськогосподарського тваринного (стада); місцезнаходження тваринницького об’єкта; відомості про осіб, відповідальних за внесення інформації до реєстру сільськогосподарських тварин (стад), в тому числі змін та (або) доповнень до неї, і (або) за використання такої інформації, – для юридичних осіб і індивідуальних підприємців; види сільськогосподарських тварин, що утримуються на тваринницькому об’єкті; відомості про епізоотичну ситуацію на території тваринницького об’єкта.

Внесення інформації, здійснюється державною установою “Центр інформаційних систем в тваринництві “на підставі заяви власника сільськогосподарського тваринного (стада), поданого в це державна установа, без справляння плати з подальшим наданням власнику сільськогосподарського тваринного (стада) віддаленого доступу до реєстру сільськогосподарських тварин (стад) з використанням глобальної комп’ютерної мережі Інтернет.

 

Реєстр засобів ідентифікації

Реєстр засобів ідентифікації ведеться з метою обліку розподілу серед власників сільськогосподарських тварин (стад) коштів ідентифікації, відомості про загублені і (або), що стали непридатними засобах ідентифікації; відомості про замовлені засобах ідентифікації та виданих дублікатах засобів ідентифікації.

 

Паспорт сільськогосподарської тварини (стада)

Формується державною установою “Центр інформаційних систем в тваринництві “в електронному вигляді на підставі інформації, міститься в державній інформаційній системі. Паспорт сільськогосподарської тварини (стада) видається державною установою “Центр інформаційних систем в тваринництві “власнику сільськогосподарського тваринного (стада) при реалізації ним сільськогосподарської тварини (стада) за межі Республіки Білорусь

Ідентифікація сільськогосподарських тварин (стад)

Велика рогата худоба, вівці, кози, коні і племінні свині ідентифікуються власниками сільськогосподарських тварин індивідуально. Свині, які не є племінними, ідентифікуються юридичними особами та індивідуальними підприємцями постадно, фізичними особами – з присвоєнням кожній тварині ідентифікаційного номера. Ідентифікація сільськогосподарських тварин (стад) здійснюється з використанням наступних засобів ідентифікації:

  • дві бирки або бирка і бирка з мікрочіпом – для великої рогатої худоби, овець, кіз;
  • бирка або бирка з мікрочіпом – для племінних свиней; бирка або татуювання – для свиней, які не є племінними; мікрочіп – для коней.

Ідентифікаційний номер є унікальним і не присвоюється повторно після забою, падежу або загибелі сільськогосподарського тваринного (Стада) іншому сільськогосподарському тварині (стаду). При ввезенні на територію Республіки Білорусь сільськогосподарських тварин (стад), ідентифікація яких здійснена відповідно до законодавства країни-експортера, а також при зміні власника сільськогосподарського тваринного (стада) повторна ідентифікація не здійснюється.

При ввезенні на територію Республіки Білорусь сільськогосподарських тварин (стад), ідентифікація яких не здійснена відповідно до законодавством країни-експортера, їх ідентифікація здійснюється в відповідно до вимог цього Закону. Ідентифікація сільськогосподарських тварин (стад) здійснюється власником сільськогосподарського тваринного (стада) або на договірній основі державною установою “Центр інформаційних систем в тваринництві ”

Сільськогосподарські тварини (стада) підлягають обов’язковій реєстрації шляхом внесення інформації до реєстру сільськогосподарських тварин (стад). Реєстрація сільськогосподарських тварин (стад) здійснюється власником сільськогосподарського тваринного (стада) або на договірній основі державною установою “Центр інформаційних систем в тваринництві “.

Ідентифікація та простежуваність продуктів тваринного походження.

Ідентифікація продуктів тваринного походження забезпечується на підставі їх маркування. Маркування продуктів тваринного походження здійснюється юридичними особами та індивідуальними підприємцями при виробництві і реалізації (випуску в обіг) продуктів тваринного походження, в тому числі при їх переробці і утилізації. Відстеження продуктів тваринного походження забезпечується юридичними особами та індивідуальними підприємцями на підставі товаросупровідної документації, представленої власниками сільськогосподарських тварин (стад), виготовлювачами продуктів тваринного походження на паперових та (або) електронних носіях, що реєструються в інформаційній системі

Єдина база чіпованих тварин Республіки Білорусь.

На сьогоднішній день База Даних чипованих тварин – це програмно-технічний комплекс, інтегрований в Міжнародну базу даних.

Проект Єдиної Бази Даних чипованих тварин Республіки Білорусь стартував в 2015 році. Причиною створення Бази Даних послужило підвищення попиту на електронну систему ідентифікації з боку власників тварин і підприємств зооветеринарного призначення. Всі власники домашніх тварин, які часто подорожують з ними по країнах Європи, як в індивідуальному порядку, так і для участі у виставках, а також при продажу тварин власникам, які проживають в країнах Євросоюзу. Це регулюється Регламентом Ради Європи та Європейського парламенту ЄС №998 / 2003 від 04.10.2002 , який встановлює умови перевезення домашніх тварин (кішок, собак і тхорів) між країнами ЄС, а також при їх ввезенні в країни-члени ЄС ззовні. З 03.07.2004 року всі домашні тварини, які подорожують через кордон, повинні бути ідентифіковані виразним тавром або мікрочіпом, при цьому таврування приймалося тільки до 2010 року, потім єдиним ідентифікатором залишився тільки мікрочіп. З 1 січня 2010 року в країни Євросоюзу заборонено ввезення НЕ чипованих тварин, все перетину кордону тваринами можливі тільки при наявності мікрочіпа.

Загальна база даних чіпованих тварин Республіки Білорусь (BLR) є верифікованим членом Europetnet.

У Білорусі планується розширити перелік тварин що підлягають ідентифікації і реєстрації.

Птицю, рибу і хутрових звірів в Білорусі планується включити в перелік тварин, що підлягають ідентифікації, реєстрації та простежуваності. Це передбачено проектом Закону «Про зміну Закону Республіки Білорусь «Про ідентифікацію, реєстрацію, простежуваності сільськогосподарських тварин (стад), ідентифікації та простежуваності продуктів тваринного походження».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.