Можливість простежуванності продукції тваринного походження є важливим компонентом реалізації принципу  «від лану –до столу».

Державне підприємство «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» здійснює реєстрацію тварин та постійний моніторинг ситуації щодо ідентифікації та реєстрації тварин у господарствах юридичних та фізичних осіб.

На сьогоднішній день механізм обігу туш, напівтуш, четвертин, відрубів, м’яса та субпродуктів отриманих від сільськогосподарських тварин не дозволяє простежити їх походження від моменту забою тварини до реалізації споживачу та не дає змогу здійснити перевірку харчового продукту, а саме безпеку його походження – епізоотичне благополуччя господарства утримання тварини від якої отримано харчовий продукт.

Супровідним документом, який супроводжує дану сировину, є товарно-транспортна накладна, яку суб’єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, тощо.

З метою врегулювання питання простежуваності обігу сировини, отриманої в результаті забою сільськогосподарських тварин, імплементації законодавства України до законодавства та стандартів Європейського Союзу, Верховною Радою України 26 липня 2023 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва».

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3221-IX#Text

Законом передбачено обов’язковість внесення до товарно-транспортної накладної відомостей про ідентифікацію тварин, що підтверджують зв’язок між тушами, напівтушами, четвертинами, відрубами та шматками м’яса і твариною або групою тварин, від яких їх було отримано, що забезпечить чітку простежуваність та достовірність походження сировини, значно прискорить реалізацію принципу «від лану до столу».

          Внесення зазначеної інформації дозволить спростити виконання наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 01.04.2021 року № 679 “Про затвердження Порядку і спеціальних вимог до маркування харчових продуктів, а також Переліку харчових продуктів, для яких обовязковим є зазначення країни походження або місця походження” на стадії реалізації продукції з 2024 року.

          На думку фахівців галузі тваринництва, результатом прийнятих змін буде посилення українського секторального законодавства на предмет його відповідності європейським стандартам, забезпечення належної простежуваності за обігом тварин та продуктів тваринного походження, що в свою чергу підвищить безпеку харчових продуктів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.