ДП АІРТ проведено роботу у сфері ідентифікації та реєстрації тварин за результатами рішення колегії Держпродспоживслужби від 10 листопада 2023 року.

На виконання пунктів 7, 9 наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 28 листопада 2023 року № 844 «Уведення в дію рішення колегії Держпродспоживслужби від 10 листопада 2023 року» Державне підприємство «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (далі – Агентство) спільно з головними управліннями Держпродспоживслужби в областях та місті Києві, із залученням місцевої влади, провели інформаційну компанію щодо обов’язковості та необхідності проведення ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин.

Для початку такої роботи в кожній області були проведені спільні наради із залученням фахівців та представників обласних, районних адміністрацій та голів територіальних громад. Основною темою обговорення було підвищення рівня ідентифікації і реєстрації тварин в приватному секторі, як забезпечення належної епізоотичної ситуації в регіоні.

Ідентифікація та реєстрація тварин є євроінтеграційною нормою на шляху до Європейського Союзу, що дозволить відкрити нові ринки для збуту (експорту) тварин та продукції тваринного походження.

Всього по Україні за 2023 рік у фізичному секторі спостерігається стрімке падіння ідентифікації тварин, що зумовлено відсутністю державної підтримки та військовою агресією РФ проти України. 

04 січня 2024 року Агентство провело онлайн нараду із керівниками відокремлених структурних підрозділів в областях «Про заходи, які вживаються керівниками філій для покращення ідентифікації і реєстрації тварин у фізичному та юридичному секторах».

Для забезпечення всебічного інформування населення, Агентством було розроблено та поширено серед територіальних громад Пам’ятку з ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин (далі – Пам’ятка) в якій викладена така інформація: мета ідентифікації, обов’язки власника тварини згідно Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», строки проведення ідентифікації тварин в залежності від виду худоби, можливості власника у разі ідентифікації та реєстрації тварини, куди звертатися для проведення ідентифікації та реєстрації тварин, інструкція з використання вушних бирок для великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз.

Пам’ятка має посилання на веб-сайт Агентства у вигляді QR-коду.

Внаслідок відкритої військової агресії Російської Федерації проти України відбувається значне погіршення контролю за обліком та переміщенням тварин зокрема через зменшення рівня їх ідентифікації, що створює загрозу для харчової безпеки в країні.

На сьогоднішній день одним із важливих моментів для забезпечення контролю (нагляду) за безпечністю харчових продуктів є проведення спільної роботи по узгодженню форми товарно-транспортної накладної із Держпродспоживслужбою, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України для реалізації вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва» (№ 3221, набрав чинності 26.10.2023р.), а саме доповнення інформацією про ідентифікацію тварин паперової форми товарно-транспортної накладної та під час запровадження е-ТТН.

Відображення в товарно-транспортній накладній відомостей про ідентифікацію тварин від яких отримано сировину, що підтверджує зв’язок між тушами, напівтушами, четвертинами, відрубами та шматками м’яса і твариною або групою тварин, від яких їх було отримано, дозволить дистанційну перевірку інформації про походження продуктів тваринного походження та благополуччя господарства походження.

Наразі Агентство провело також роботу із інформування юридичних осіб –  власників тварин про обов’язковість проведення ідентифікації і реєстрації сільськогосподарських тварин та проведення щорічної інвентаризації поголів’я худоби в господарстві у розрізі статево-вікових і виробничих груп для приведення у відповідність даних Єдиного державного реєстру тварин до фактично наявного поголів’я тварин, що утримується та розводиться у господарстві.

Для виконання пункту 7 рішення колегії було запропоновано сформувати план проведення перевірок головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та місті Києві щодо стану виконання доручень Держпродспоживслужби з питань ідентифікації та реєстрації тварин, у тому числі під час оформлення та видачі супровідних ветеринарних документів, а також забезпечення контролю за дотриманням операторами ринку нормативно-правових актів з ідентифікації та реєстрації тварин.

Належне функціонування системи ідентифікації і реєстрації тварин це один з важливих елементів у забезпеченні епізоотичного благополуччя України, здійснення надійного контролю за станом здоров’я тварин, ветеринарно-санітарним станом господарств їх утримання, переміщенням тварин на всій території України та безпекою і походженням продукції тваринництва.

Дотримання власником тварини вимог законодавства з ідентифікації та реєстрації тварин дозволяє чітке планування проведення протиепізоотичних заходів та підтверджувати наявність інформації в Єдиному державному реєстрі тварин про поголів’я тварин заявлених для отримання бюджетних коштів (дотації) за відповідним напрямком державної підтримки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.