В березні Україна наростила виробництво молока і яловичини.

Скорочення загальних по ринку показників виробництва молока і яловичини в січні-березні поточного року є результатом наслідків повномасштабного вторгнення росії. Проте, промислові підприємства продовжують ефективно адаптуватися до роботи в умовах воєнного стану – за результатами першого кварталу, саме індустріальні ферми навіть збільшили обсяги надоїв і забою, а частка сировини від господарств населення продовжує скорочуватися,  – повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

За попередніми даними Держстату, в січні-березні 2023 року господарства усіх категорій виробили близько 1 млн 499 тис. тон молока-сировини, що на 6% менше проти минулорічного періоду. Але в березні обсяг надоїв в Україні склав 1 млн 3 тисячі тон, що на 3/4 більше, ніж в лютому поточного року, і на 13% більше проти березня 2022 року.

Промислові господарства збільшили виробництво молока до 688,5 тис. тон (+5%) в січні-березні. В березні в Україні почався «сезон великого молока» й обсяг виробництва індустріального молока-сировини за цей місяць склав 245,7 тис. тон, що на 12,25% більше проти лютого-2023, а також на 13,5% більше проти результатів березня 2022 року

За попередніми оцінками Держстату, в господарствах населення в першому кварталі спостерігалася протилежна ситуація: обсяг виробництва молока скоротився на 15,42%  –  до 810,4 тис. тон.  За березень обсяг надоїв склав 339,3 тис. тон, що на 11% менше проти аналогічного періоду минулого року.

В січні-березні 2023 року найвищі темпи приросту виробництва молока з усіх видів господарств, порівняно з першим кварталом 2022 року, були зафіксовані у Закарпатській (+50%), Івано-Франківській (+17%), Тернопільській (+17%), Хмельницькій (+14,5%), Рівненській (+12,2%) і Черкаській (+11%) областях. В першому кварталі лідерами за обсягами виробництва сирого молока були наступні області:

 • Вінницька область – 130 тис. тон;
 • Житомирська область – 98,2 тис. тон;
 • Полтавська область – 150,6 тис. тон;
 • Хмельницька область – 142,6 тис. тон;
 • Черкаська область – 103,7 тис. тон;
 • Чернігівська область – 90,9 тис. тон;
 • Тернопільська область 84,1 тис. тон.

Сумарно, в січні-березні 2023 року в цих областях було вироблено понад 53% молока від загального валу молока в Україні.

Найбільше скорочення виробництва молока спостерігалося в охоплених воєнними діями Луганській та Запорізькій областях: в першому кварталі в Запорізькій області виробили лише 3,3 тис. тон молока, а в Луганській області – 8,6 тис. тон. Для порівняння, в січні-березні 2022 року запорізькі молочарі виробили 28,4 тис. тон сировини, а їх луганські колеги – 12,5 тис. тон. Відсутні дані по обсягам надоїв в Донецькій та Херсонській областях, де тривають бої з російськими окупантами. За попередніми оцінками ДССУ, в першому кварталі на територіях України охоплених воєнними діями, було вироблено 3,2% молока від загального валу. Близько 96,8% сировини було вироблено в регіонах, де не відбуваються бойові дії.

Вірогідно, зростання виробництва сировини у березні пов’язане з початком «сезону великого молока» в Україні. Проте, збільшення попиту на молочну продукцію в Україні в короткостроковій перспективі малоймовірне у зв’язку з обмеженим попитом на внутрішньому ринку. За даними UN Refugee Agency, станом на квітень 2023 понад 8 млн українців, що були змушені залишити країну через війну, досі залишаються закордоном. За результатами дослідження ООН 2nd Rapid Damage and Needs Assessment-Ukraine, за рік, станом на кінець лютого 2023-го, в Україні через вторгнення росії за межею бідності опинилися 7,1 млн людей, а рівень бідності населення загалом виріс з 5,5 до 24,1%. Скорочується купівельна спроможність громадян всередині країни: за даними KSE Institute, через зростання споживчих цін та безробіття, індекс доступності продовольства в Україні вже за перші за 6 міс. війни впав до -43%, а за даними Deloittе, 33% українців почали економити на харчах,  зокрема скорочуючи закупи молочних продуктів і м’яса..

На зовнішніх ринках спостерігається обмежений попит на молочну продукцію. В березні такі традиційні покупці української молочної продукції, як Ізраїль і Грузія, скоротили імпорт сухого молока, Молдова зменшила імпорт вершкового масла, а Казахстан купував менше сиру. Сьогодні українська молочна продукція не користується попитом в ЄС, де існують надлишки молока-сировини, а склади забиті біржовими товарами. Під тиском операторів місцевого ринку, уряд Польщі впровадив тимчасову заборону на імпорт і транзит с/г продукції з України, в т.ч. молочної, що додатково ускладнює збут вітчизняним виробникам.

За попередніми розрахунками ДССУ, за три перші місяці 2023 року обсяг забою великої рогатої худоби в Україні всіма видами господарств, склав 68,7 тис. тон і скоротився на 21,4%, проти минулорічного періоду.  В березні було вироблено 23,9 тис. тон яловичини, що майже на 26% менше ніж рік тому, але на 16,32% більше проти лютого поточного року. Станом на 1 квітня, частка ВРХ від загального обсягу забою с/г тварин становила близько 10%.

В структурі забою с/г тварин спостерігається схожа тенденція. За попередніми оцінками Держстату, в січні-березні 2023 року усіма категоріями господарств було відправлено на забій 736,6 тис. тварин або на 1,15% менше, ніж торік. Підприємства виробили 542,6 тис. тон м’яса, що на 4,55% більше, ніж в першому кварталі 2022 року, а господарства населення – скоротили обсяг реалізації на забій до 194 тис. тон (-17,11%).

Георгій Кухалейшвілі припускає, що збільшення обсягів забою ВРХ та інших тварин в березні може бути пов’язане з попитом на м’ясо напередодні Великодня, а також у зв’язку з наближенням сезону пікніків у світі. Зокрема, в березні Україна збільшила обсяги експорту свіжої яловичини в Грузію, Молдову і Туреччину, де червоне м’ясо досить популярне серед споживачів.

В січні-березні найбільші темпи приросту у виробництві м’яса всіма видами господларств продемонстрували Київська (+17%), Кіровоградська (+11%), Полтавська (+14%), Рівненська (+13,43%) і Чернігівська (+16,24%) області. До лідерів за обсягами забою можна віднести:

 • Вінницька область – 163,8 тис. тон;
 • Черкаська область – 110,2 тис. тон;
 • Дніпропетровська область – 88 тис. тон;
 • Київська область – 55,4 тис. тон;
 • Львівська область – 41,1 тис. тон.

Підприємства усіх категорій із вищезазначених областей забезпечили  62,25% від загального обсягу ВРХ, свиней, курей та інших с/г тварин, відправлених на забій в першому кварталі 2023 року.

Найбільше скорочення обсягів забою в січні-березні спостерігалося в уражених війною  Луганській, Сумській, Харківській, Запорізькій і Миколаївській областях. Кожна з цих областей виробила менше 10 тис. тон м’яса в першому кварталі. Відсутні дані по обсягам забою в Донецькій і Херсонській областях, де тривають бойові дії з російськими агресорами. За попередніми даними, частка областей, охоплених воєнними діями, в загальному обсязі забою с/г тварин становить 1,7%. В регіонах, де не проходять воєнні дії, в січні-березні  було вироблено 98,3% м’яса.

https://avm-ua.org/uk/post/v-berezni-ukraina-narostila-virobnictvo-moloka-i-alovicini

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.